Wideorejestratory TOP5 2022 – jakie urządzenia są najlepsze na rynku?

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy

Wideorejestratory to bez wątpienia bardzo przydatne urządzenia dla kierowców. Rejestrują one wszystko to, co dzieje się przed samochodem (a czasami również z tyłu i z boku) – takie nagranie to bezcenny, jednoznaczny dowód w sporze o winę podczas kolizji czy poważniejszego wypadku. Co ciekawe, takie nagranie może także posłużyć jako powód do wszczęcia śledztwa przeciwko niewłaściwie zachowującemu się stróżowi prawa. Możliwości obecnie produkowanych kamer są bardzo szerokie. Ale która z nich jest najlepsza? Prezentujemy nasze zestawienie – wideorejestratory TOP5 2022.

Wideorejestratory TOP5 2022 – jaka powinna być kamera samochodowa?

Kamer samochodowych jest na rynku cała masa – nie sztuką jest kupno bardzo drogiego urządzenia, które wyposażone jest w wiele niepotrzebnych funkcji i służy bardziej do nagrywania vlogów z samochodu, niż do poprawy naszego bezpieczeństwa. Dobrze jest kupić taki sprzęt, który oferuje wysoką jakość wykonania, obecność np. trybu parkingowego oraz trwały sensor optyczny, za przyzwoite pieniądze.

Wideorejestratory TOP5 2022 - jakość obrazu z kamery
Wideorejestratory TOP5 2022 – jakość obrazu z kamery

Druga rzecz, to przyzwoita jakość nagrań. Mówimy tutaj o podstawowej funkcji kamery samochodowej, która ma nagrywać wszystko, co dzieje się przed samochodem, a najlepiej również za nim. Istotna jest tutaj jakość tych nagrań – jeśli mają stanowić one pożytek, to kamera musi być wyposażona w wysokiej jakości układ optyczny.  Warto kierować się tu prostą, wiele mówiącą zasadą: jeśli obraz z kamery ma służyć do udowodnienia naszych racji przed sądem, to nie warto stosować tutaj najtańszych urządzeń na rynku. Ważne jest, aby na nagraniu z kamery widoczne były kluczowe dane, takie jak numery rejestracyjne pojazdów, znaki drogowe oraz inne oznaczenia i napisy.

skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Obecność trybu parkingowego jest kolejnym, bardzo ważnym parametrem, którym powinna odznaczać się dobra kamera samochodowa. Tryb parkingowy pozwala na działanie kamery nawet wtedy, gdy auto stoi na parkingu – właśnie wówczas jest narażony na stłuczki, czy działania wandali. Dobrej jakości kamera samochodowa sama rozpoznaje, w jakim trybie ma pracować i po zaparkowaniu pojazdu i wyłączeniu silnika, natychmiast przełącza się w energooszczędny tryb parkingowy. Wyposażenie swojego auta w kamerę samochodową z trybem parkingowym może uchronić nas przed przykrym doświadczeniem, kiedy nie jesteśmy w stanie zidentyfikować sprawcy uszkodzenia samochodu, bo po prostu nie było nas w pobliżu. Obraz z kamery powinien być twardym dowodem w dochodzeniu do sprawiedliwości.

Dobra kamera samochodowa wyróżnia się ponadto trwałym i mocnym montażem w docelowym miejscu. Dlaczego to takie ważne? Drgania generowane podczas jazdy mogą skutecznie zaniżać jakość obrazu, a w skrajnych przypadkach czynić go po prostu nieczytelnym. Kamera samochodowa musi być odporna na wpływ tego typu czynników.

Poza tym, dobra kamera samochodowa wyposażona jest również w długi przewód do kamery tylnej, który znacznie zwiększa możliwości montażowe. Ważna jest tutaj również dyskrecja montażu – tanie kamery samochodowe wyposażone są w kiepskiej jakości ramiona, które znacznie odstają od szyby. Rzucają się tym w oczy i ograniczają nieco pole wiedzenia kierowcy.

Kupując kamerę samochodową warto zamówić ją od razu z usługą profesjonalnego montażu. Pamiętajmy, że dzisiejsze samochody to prawdziwe komputery na kołach i każda, nieumiejętna ingerencja w wiązkę elektryczną samochodu może skończyć się niespodziewanym jego unieruchomieniem!

Wideorejestratory TOP5 2022 - monter
Wideorejestratory TOP5 2022 – kamerę warto kupić z usługą profesjonalnego montażu. Źródło: AdobeStock

Istotną bolączką kamer samochodowych z wysokiej jakości zapisem wideo jest szybko wyczerpująca się przestrzeń na nośnikach danych. Co więcej, niektóre modele do prawidłowego funkcjonowania potrzebują okresowego formatowania kart pamięci. Aby ominąć ten problem, producenci kamer samochodowych stosują nowoczesne tryby zapisu danych i algorytmy służące do oszczędzania energii.

Wideorejestratory TOP5 2022 – FineVu GX5000

Pierwsze urządzenie w naszym zestawieniu to kamera koreańskiego lidera rynku kamer samochodowych, czyli FineVu GX5000. Bardzo ciekawe są tutaj wymiary tego sprzętu. FineVu GX5000, mimo wbudowanego ekranu 3,5 cala, to dość poręczna kamera. Urządzenie zamontowane w okolicach przedniej szyby, nie rzuca się w oczy i nie odwraca wzroku kierowcy od drogi. Warto wspomnieć, że wbudowany ekran jest również dotykowy, przez co znacznie ułatwia programowanie funkcji urządzenia.  FineVu GX5000 została wyposażona w dwie kamery o rozdzielczości HD i Full HD, z najwyższej klasy sensorem optycznym Sony Starvis IMX291 / SOI JX-F37. Posiada wbudowany moduł GPS, Wi-Fi, informator o fotoradarach i kamerach kontroli drogowej, systemy wspomagania jazdy ADAS, asystenta ustawiania kąta pochylenia kamery oraz innowacyjną technologię zapisu „Format Free”, która nie wymaga okresowego formatowania karty pamięci.

Wideorejestratory TOP5 2022 - FineVu GX5000
Wideorejestratory TOP5 2022 – FineVu GX5000

Nagrywany film jest buforowany, przez co na nagraniach widać nie tylko moment incydentu, ale również to co działo się 10 sekund przed i po nim. Model GX5000 ma także profesjonalny tryb parkingowy z układami ochrony akumulatora pojazdu przed rozładowaniem, także w pojazdach z napędem hybrydowym, oraz wiele innych przydatnych funkcji.

Kamery FineVu produkowane są przez jedną z największych firm z branży Automotive IT, z siedzibą w Korei Południowej. Warto zaznaczyć, że firma posiada swoje własne fabryki, a proces produkcji jest w całości ograniczony do jednej marki.

Zalety kamery FineVuGX5000: szybki, dwurdzeniowy procesor, ochrona akumulatora, fenomenalnie działający tryb parkingowy, wbudowane moduły WiFi i GPS, Full HD z przodu i z tyłu, asystent ADAS, wyższa efektywność zapisu.

Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR900X-2CH

BlackVue DR900X-2CH to kolejna propozycja w rankingu. Wideorejestrator ten, podobnie jak poprzednicy, obsługuje zarówno przód jak i tył samochodu. Tutaj jednak mamy do czynienia z wysokiej jakości sensorem optycznym, zdolnym do nagrywania w technologii 4K UHD! Nadal mówimy tylko o kamerze samochodowej.

Kamera przednia posiada sensor o rozdzielczości 8Mpx, który może nagrywać obraz w rozdzielczości 3840×2160 z prędkością 30 klatek na sekundę. Do uchwycenia wszelkich nietypowych momentów podczas jazdy przydaje się również szeroki kąt widzenia kamery, wynoszący 162 stopnie. Tylna kamera natomiast to sensor Sony Starvis o rozdzielczości 2,1 Mpx, który nagrywa w technologii Full HD (1920×1080). Prędkość zapisu to również 30 klatek na sekundę, a kąt obiektywu to znów imponujące (jak na kamerę tylną) 139 stopni.

Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR900X-2CH
Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR900X-2CH. Źródło: http://www.blackvuepolska.pl/dr900x-2ch-plus

Technologia 4k UHD oferuje zapis z wysoką dokładnością  wszelkich szczegółów, którą można zauważyć  odtwarzając  filmy również przy użyciu smartfonów. Dzięki wysokiej rozdzielczości rejestracji oraz krótkiemu czasowi otwarcia migawki, zatrzymanie obrazu i odczytanie tablic rejestracyjnych będzie dużo łatwiejsze niż w przypadku innych kamer, szczególnie podczas jazdy z dużą prędkością.

Warto również zwrócić uwagę na standard kompresji, który decyduje o tym, jaki rozmiar będzie miał zapisany plik – w przypadku rejestratorów 4K to szczególnie ważne. BlackVue DR900X-2CH oferuje kompresję HEVD będącą wiodącym standardem nagrywania w rozdzielczości 4K UHD. Kompresja kodekiem H.265 (HEVD) pozwala na uzyskanie podobnego rozmiaru pliku video w rozdzielczości 4K UHD, jaki powstanie przy użyciu standardu kompresji AVC w odniesieniu do pliku video w rozdzielczości Full HD.

Wideorejestrator BlackVue posiada oczywiście możliwość sparowania z dedykowaną aplikacją mobilną, która umożliwia zmianę parametrów kamery, przeglądanie zapisów, konfigurowanie chmury oraz wiele, wiele innych. Tak jak w przypadku opisanej już wcześniej kamery tego producenta, w urządzeniu znajdziemy moduły WiFi oraz GPS, pozwalające na śledzenie położenia pojazdu. Moduł LTE jednak w tym zestawie nie występuje i można go dokupić osobno.

Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR900X-2CH
Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR900X-2CH. Źródło: http://www.blackvuepolska.pl/dr900x-2ch-plus

Rejestrator DR900X-2CH przełączy się w tryb „parking” po wyłączeniu zapłonu pojazdu. W celu ochrony akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem, kamera samoczynnie odłączy się od zasilania po określonym czasie lub w razie spadku napięcia zasilającego. Uruchomienie tej funkcji nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych akcesoriów.

DR900X-2CH jest kompatybilny z bateriami BlackVue B-112 oraz B-124X.  Zastosowanie  ich podczas pracy rejestratora w trybie „parking”, pozwoli na zasilanie kamery z pominięciem akumulatora pojazdu, umożliwiając jego skuteczniejszą ochronę.

Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR750-2CH LTE

Kolejną propozycją na naszej liście kamera BlackVue, która posiada kilka całkiem ciekawych funkcjonalności. Przeglądając specyfikację tego urządzenia rzuca się w oczy przede wszystkim obecność modułu 4G oraz WiFi. Kamera jest oczywiście wyposażona również w czytnik kart SIM.

Obecność łączności 4G sprawia, że nie musimy się zbytnio martwić o dostępną pamięć urządzenia. Producent przygotował bowiem usługę BlackVue Cloud, dzięki której wszystkie nagrane materiały trafiają do chmury – zamiast dokupować karty pamięci lub podłączać zewnętrzne dyski, musimy zadbać tylko o odpowiednią ilość gigabajtów na karcie SIM. Usługa chmury obejmuje również tworzenie kopii zapasowej nagrań.

Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR750-2CH LTE
Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR750-2CH LTE. Źródło: http://www.blackvuepolska.pl/DR750-2CHLTE

Obecność modułu WiFi sprawia, że wideorejestrator BlackVue DR750-2CH LTE jest w pełni zintegrowany z urządzeniami mobilnymi. Oczywiście do tego celu służy specjalnie przygotowana aplikacja mobilna, dzięki której spersonalizujemy wiele funkcji kompletnie zdalnie. Mowa tutaj m.in. o podglądzie na żywo oraz możliwości otrzymywania powiadomień na swój telefon. Przy pomocy aplikacji mobilnej możemy również sterować kamerą głosowo – co jest wygodnym rozwiązaniem podczas jazdy.

Poza łącznością WiFi i LTE, ten model posiada także wbudowany moduł GPS, który pozwoli nam na śledzenie położenia auta, zarówno w przypadku kradzieży, jak również wtedy, gdy pożyczymy auto np. dziecku.

Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR750-2CH LTE
Wideorejestratory TOP5 2022 – BlackVue DR750-2CH LTE. Źródło: http://www.blackvuepolska.pl/DR750-2CHLTE

Jeśli chodzi o jakość nagrań, to urządzenie BlackVue działa dwukanałowo – w zestawie znajdziemy więc główną kamerę na przód oraz pomocniczą na tył. Są to sensory optyczne Full HD 1080p, zdolne nagrywać w 60 klatkach jeśli chodzi o kamerę przednią i 30 klatkach w kamerze tylnej. Przetwornik SONY Starvis TM  gwarantuje najwyższej jakości zapis zarówno w nocy jak i w ciągu dnia. Kamera posiada również tryb parking, który nagrywa również wtedy, gdy silnik samochodu jest wyłączony. Przy pomocy dodatkowych akcesoriów-baterii możemy uniknąć nadmiernego rozładowania akumulatora.

Wideorejestratory TOP5 2022 – Vantrue N4 3CH

To pierwsze urządzenie w naszym zestawieniu, które w zestawie ma aż 3 kamery: przednią, tylną i monitorującą wnętrze pojazdu. Dwie z kamer mieszczą się rzecz jasna w jednym urządzeniu, umieszczanym na przedniej szybie, natomiast kamera monitorująca sytuację za samochodem montowana jest na szybie tylnej.

Producent urządzenia przekonuje, że to kamera klasy Premium i faktycznie, pierwsze wrażenie jest bardzo dobre. Sprzęt jakością wykonania i swoim ciężarem przywołuje raczej miłe skojarzenia, dalekie od tego, z czym kojarzą się tanie, chińskie wideorejestratory. Z tyłu obudowy rzuca się w oczy przede wszystkim dość wyraźny ekran o przekątnej 2,45 cala – jego jakość w zupełności wystarcza, aby swobodnie przeglądać nagrania. Warto wspomnieć, że producent urządzenia nie wyposażył go w funkcję sterowania głosowego – obsługa odbywa się wyłącznie przy pomocy przycisków.

Wideorejestratory TOP5 2022 - VantrueN4 3CH
Wideorejestratory TOP5 2022 – VantrueN4 3CH. Źródło: https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-vantrue-n4-3ch

Vantrue N4 3CH wyposażona jest rzecz jasna w tryb parkingowy, który może działać na dwa sposoby. W trybie pasywnym kamera wyłącza się po kilku minutach od zatrzymania, a obudzić ją może dopiero wstrząs. W trybie aktywnym kamera po podobnym czasie przestaje nagrywać, ale pozostaje włączona i wraca do „pracy” po tym, jak wykryje wstrząs lub ruch, rejestrowany przez obiektyw przedni lub wewnętrzny.

Przednia kamera może nagrywać w maksymalnej rozdzielczości 2560×1440 z prędkością klatkową 30 fps i zapewnia przyzwoitą jakość obrazu. Na nagraniach zwykle nie ma problemów z dostrzeżeniem tablic rejestracyjnych zarówno w deszczu nocą, jak też podczas zmierzchu i ostrego słońca.  Kamera tylna oferuje nieco gorszą jakość, ale nadal powinna być wystarczająca. Nagranie z dnia jest czytelne bardziej niż wiele filmików z przednich kamerek, widocznych w kompilacjach na YouTube.

Wideorejestratory TOP5 2022 – Mikavi PQ6 4CH

To urządzenie stanowi swego rodzaju ewenement na rynku, bowiem Mikavi PQ7 4CH to tak naprawdę aż cztery kamery! Jeśli chcemy nagrywać to, co dzieje się z przodu i z tyłu auta, ale również w środku i po bokach, to powinniśmy zastanowić się nad zakupem tego sprzętu.  Kamery te nagrywają rzecz jasna w rozdzielczości FullHD, a jakość nagrań jest zadowalająca nawet w warunkach słabego oświetlenia, np. w nocy.

Wideorejestratory TOP5 2022 – Mikavi PQ6 4CH
Wideorejestratory TOP5 2022 – Mikavi PQ6 4CH. Źródło: https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-mikavi-pq7

Kolejną kwestią, która wyróżnia Mikavi PQ7 4CH na tle konkurencji jest obecność potrójnego, 24-godzinnego trybu parkingowego. Jest to możliwe oczywiście ze względu na zwiększoną liczbę kanałów. Producent zapewne przewidział, że powielenie kamer może powodować problemy z zasilaniem, dlatego do zestawu dołączył przewód ACC, który umożliwia podpięcie systemu np. do powerbanka. Wideorejestrator ma też wbudowany GPS, który pozwala dodać do filmów dane o lokalizacji danego nagrania oraz prędkości pojazdu w danym momencie. Na pokładzie jest też 3-calowy wyświetlacz IPS LCD HD, wygodne przyciski i slot na kartę microSD do 512 GB, a w opakowaniu znajdziemy długie przewody ułatwiające montaż.

Wideorejestratory TOP5 2022 – co wybrać?

Ten artykuł to nasza subiektywna lista, jednak przygotowana na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia. Inwestujemy tylko w te kamery, o których wiemy, że są dobre i niezawodne. Więcej informacji na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa na drogach i kamer samochodowych znajdziecie w innych artykułach Auto-Kamery.pl.

Wybierając odpowiednią kamerę samochodową do swojego auta warto zwrócić uwagę na urządzenia firmy FineVu oraz BlackVue, które zdążyły ugruntować sobie pozycję na wielu europejskich rynkach. Koreański oraz japoński producent od lat tworzą wysokiej jakości urządzenia, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo na drodze, ale również wyposażone są w szereg przydatnych funkcji – nie zaburzając jednak podstawowej proporcji i zasady: kamera samochodowa ma służyć przede wszystkim do rejestracji obrazu.

W Auto-Kamery.pl mamy aktualnie  w ofercie cztery modele kamer FineVu i dwie firmy BlackVue, które oferujemy wraz z usługą profesjonalnego montażu na terenie całej Polski. Jeśli szukasz samej kamery, również zapraszamy – Nasi Specjaliści doradzą Ci, co warto wybrać.

Wideorejestratory TOP5 2022 – jakość nagrania w dzień. Źródło: https://finevu.pl/wideo-testy/
skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Przeczytaj więcej naszych artykułów:

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wypełnij ten formularz, nasz konsultant skonstatuje się z Tobą i pomoże w doborze najlepszego wideorejestratora do Twoich potrzeb.

Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.