Co to jest system ADAS? Jak wpływa na bezpieczeństwo?

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy

Polscy kierowcy pokochali kamery samochodowe. To już nie jest gadżet tylko i wyłącznie dla profesjonalistów, ale stanowi coraz popularniejszy element wyposażenia auta przeciętnego Kowalskiego. Obecnie produkowane wideorejestratory wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, takich jak np. GPS czy WiFi, a także dodatkowe systemy wspomagania kierowcy, np. system ADAS. Z czego się składa i jak działa taki system?

System ADAS w kamerze – popularność wideorejestratorów w Polsce

Każdego roku do policji w całym kraju wpływa 9-10 tysięcy nagrań zarejestrowanych przez kamery samochodowe, a z roku na rok liczba ta stale rośnie. Najczęściej rejestrowane są drobne wykroczenia, które są zazwyczaj oznaką niskiej kultury rodzimych kierowców. Szczególnie dużą popularnością na serwisach streamingowych cieszą się materiały z przykładami tamowania ruchu przed zwężeniem czy z klasycznego „szeryfowania”.

skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Równie często uwieczniane są przykłady złego parkowania oraz przekraczania prędkości. Z oczywistych względów, te ostatnie dla mundurowych są zupełnie bezużyteczne. Żaden wideorejestrator samochodowy nie może bowiem służyć do kontroli prędkości innych kierowców.

Polscy kierowcy mają coraz większą świadomość tego, że obecność kamery samochodowej na pokładzie znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Urządzenia te są często wyposażone w dodatkowe systemy wspomagania kierowcy, takie jak np. system ADAS.

Co to jest system ADAS?

System ADAS (ang. Advanced Driver Assistance Systems) to zestaw zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę w prawidłowym prowadzeniu auta. Warto wiedzieć, że ADAS nie określa jednego zestawu wymagań, które muszą zostać spełnione, aby dany system mógł się tak mianować. Jest to bardziej idea niż narzędzie i tak to należy traktować. Główne założenia systemu ADAS to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa jazdy oraz poprawa komfortu prowadzenia samochodu.

System ADAS w kamerze FineVu
System ADAS w kamerze FineVu. Źródło: http://www.finevu.com/en/sub2/sub3.html

Rosnąca popularność kamer samochodowych pozwoliła ich producentom na wykorzystanie ich możliwości do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Wiele z tych urządzeń posiada bardzo dobre sensory optyczne i procesory obrazu, co można skutecznie wykorzystać. Kamery potrafią analizować setki szczegółów na trasie, które mogą umknąć kierowcy podczas prowadzenia auta. Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy ADAS są to systemy opracowane w celu uniknięcia kolizji i wypadków, oferując technologię, która ostrzega kierowcę o potencjalnych problemach lub zagrożeniach. 

System ADAS w kamerach samochodowych posiada najczęściej kilka funkcjonalności, z których najważniejsze to:

  • asystent białej linii  – system informuje, gdy auto zaczyna zjeżdżać z pasa ruchu
  • kontrola odległości między pojazdami – system zapobiega zbyt późnemu hamowaniu przed poprzedzającym samochodem
  • wykrywanie przeszkód na drodze – system pozwala w porę ominąć przeszkody na jezdni.

System ADAS – jaką kamerę samochodową wybrać?

Należy pamiętać, że systemy ADAS mają wartość użyteczną, jeśli współpracują z kamerą wyposażoną w wysokiej jakości układ optyczny. Tylko nieskazitelna jakość rejestrowanego obrazu pozwala na prawidłowe działanie asystenta białej linii czy ostrzegania przed przeszkodami na jezdni. Z tego powodu nie warto kupować najtańszych kamer, dostępnych na rynku. Wspomnieliśmy wcześniej, że nazwa ADAS jest dość swobodnie stosowana, dlatego jego obecnością w swoich produktach chwalą się m.in. producenci z Chin.

System ADAS w kamerze FineVu.
System ADAS w kamerze FineVu. Źródło: http://www.finevu.com/en/sub2/sub3.html

A tego typu urządzenia z poprawą bezpieczeństwa jazdy najczęściej nie mają nic wspólnego. Jeśli szukamy odpowiedniej kamery samochodowej z systemem ADAS, powinniśmy zwrócić uwagę na urządzenia firmy FineVu. Koreański producent od lat tworzy zaawansowane rozwiązania technologiczne i jest numerem jeden chociażby na niezwykle rozwiniętym rynku koreańskim.

Kamery samochodowe FineVu potrafią rejestrować nagrania w rozdzielczości FullHD i kolorach HDR, co zapewnia bardzo wysoką jakość nagrania nawet w niesprzyjających warunkach. Kamery FineVu wyposażone są również w system Auto Night Vision – pozwala im to na rejestrowanie obrazu np. na podziemnym parkingu lub w nocy, bez utraty jakości.

Kamera samochodowa FineVu - widok w nocy.
Kamera samochodowa FineVu – widok w nocy. Źródło: http://www.finevu.com/en/sub2/sub3.html

Kamery samochodowe FineVu wyposażone są w system ADAS Plus, który zapewnia kontrolę nad niechcianym opuszczeniem pasa ruchu, zbyt późnym hamowaniem przed poprzedzającym autem lub przeszkodą. Więcej na temat kamer samochodowych FineVu, oferowanych przez Auto-Kamery.pl, można przeczytać pod tym linkiem.

System ADAS w kamerze samochodowej FineVu
System ADAS w kamerze samochodowej FineVu
skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wypełnij ten formularz, nasz konsultant skonstatuje się z Tobą i pomoże w doborze najlepszego wideorejestratora do Twoich potrzeb.

Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.