Wideorejestrator – jak poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze?

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy

Obecnie produkowane samochody wyposażone są w wiele zaawansowanych systemów, które dbają o nasze bezpieczeństwo na drodze. Są to m.in. wszechobecne czujniki kontrolujące tor i tempo jazdy, asystent parkowania, hamowania i wiele innych. Są jednak na rynku warte uwagi produkty, których z reguły próżno szukać na liście standardowego wyposażenia samochodu. Jednym z takich urządzeń jest wideorejestrator, który coraz częściej można spotkać na pokładach aut rodzimych kierowców.  

Wideorejestrator – rosnąca popularność urządzenia

Do niedawna wideorejestrator samochodowy stanowił wyposażenie aut tylko zawodowych kierowców, jednak popularność tego typu urządzeń w naszym kraju z roku na rok rośnie. Odkąd nagrania z kamer samochodowych są akceptowane jako dowody przez policję, każdy z nas musi liczyć się z tym, że jego nieodpowiedzialne zachowanie na drodze zostanie przez kogoś uwiecznione. O ile jeśli oczywiście takich zachowań się dopuszcza.

skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Na YouTubie można znaleźć całą masę uwiecznionych przez innych uczestników ruchu drogowego  filmów „ku przestrodze”. Ich bohaterowie zwykle popełniają największe na polskich drogach grzeszki, czyli wymuszanie pierwszeństwa, tamowanie ruchu, czy popularne „szeryfowanie”.

Polscy kierowcy, zwłaszcza młodsze ich pokolenie, mają coraz większą świadomość niskiej kultury drogowej w Polsce. Z tego powodu właśnie starają się oni zabezpieczyć swoje interesy, montując na pokładzie auta właśnie wideorejestrator.

Wideorejestrator popularność w Polsce
Wideorejestrator – za pomocą takiego narzędzia polscy kierowcy dokumentują tysiące zdarzeń drogowych rocznie. Źródło: Adobe Stock

Wideorejestrator – jak wpływa na bezpieczeństwo?

Wspominaliśmy już, że kamera samochodowa stanowi nieocenioną pomoc w ewentualnym dochodzeniu swoich racji przed organami ścigania. Nie wszystkie zdarzenia drogowe da się odtworzyć z całą pewnością, zwłaszcza w przypadku, w którym zachodzi skrajna polaryzacja wersji zdarzeń. Na nagraniu z dobrej jakości wideorejestratora dokładnie widać wiele szczegółów, takich jak np. tablice rejestracyjne, znaki drogowe oraz inne istotne napisy i oznaczenia. Z dowodami w takiej formie trudno jest dyskutować.

Oprócz tego warto pamiętać, że nowoczesne kamery samochodowe posiadają najczęściej dwa moduły – na przód i na tył. Wiele z nich potrafi również rejestrować to, co dzieje się wewnątrz auta. W połączeniu z szerokim polem widzenia takich kamer daje to efekt wyraźnego nagrania niemal całej przestrzeni otaczającej samochód w momencie nieszczęśliwego zdarzenia.

Monitorowanie trasy to jedno, ale wiele przykrych zdarzeń i incydentów ma miejsce wówczas, gdy nie ma nas za kierownicą, a auto stoi np. na osiedlowym parkingu. Jeśli parking nie jest monitorowany, to w przypadku obcierki czy stłuczki jesteśmy tak naprawdę skazani na dobrą wolę sprawcy, który może zostawić do siebie numer telefonu.

Wideorejestrator - tryb parkingowy
Na obrazie z wideorejestratora widać każdy istotny szczegół. Źródło: finevu.com

Nowoczesne wideorejestratory eliminują ten problem, bowiem wyposażone są w tryb parkingowy. W dużym skrócie – jest to system, który odpowiada za działanie kamery nawet w przypadku wyłączenia silnika i postoju na parkingu. Wideorejestrator przechodzi wówczas w niezwykle energooszczędny tryb zapisu danych, co pozwala mu na działanie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. Szczególnie dużą popularnością cieszą się wideorejestratory z aktywnym trybem parkingowym i sposobem zapisu low-bitrate. W takim trybie obraz z kamery nagrywany jest w sposób ciągły, jednak ma obniżoną jakość – jest to różnica zauważalna dla ludzkiego oka, jednak takie nagranie w dalszym ciągu jest niezwykle wartościowe.

Wideorejestrator – system ADAS

Dobry wideorejestrator wyposażony jest w wysokiej jakości układ optyczny, co pozwala na nagrywanie wyraźnych, szczegółowych filmów. Taki materiał może być dodatkowo analizowany na bieżąco przez odpowiednie oprogramowanie, które ostrzeże kierowcę np. przed opuszczaniem pasa ruchu, zbliżającą się przeszkodą czy zbyt małą odległością przed poprzedzającym autem. To właśnie jest system ADAS, który wspomaga kierowcę w efektywnym prowadzeniu auta oraz na bieżąco monitoruje sytuację na drodze.

Wideorejestrator z systemem ADAS
Wideorejestrator z systemem ADAS. Źródło: http://www.finevu.com/en/sub2/sub3.html

Producenci kamer samochodowych zaprzęgają do pracy również algorytmy sztucznej inteligencji, przez co rozwój systemów ADAS będzie odbywał się coraz bardziej dynamicznie.

Wideorejestrator – jaki wybrać?

Na rynku istnieje bardzo wiele rozwiązań – od tańszych, najprostszych urządzeń bez dodatkowych funkcji, po zaawansowane technologicznie kamery z całą masą dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że najtańsze wideorejestratory to urządzenia pochodzące z Chin, wyposażone w adekwatną do ceny, kiepską elektronikę. Nagrania z takich kamer są niewyraźne, przez co raczej nie nadają się zbytnio na dowód w sprawie. Poza tym, tanie kamery są po prostu awaryjne i ich żywotność jest niezwykle krótka.

Kamera FineVu dostępna na Auto-Kamery.pl
Kamera FineVu dostępna na Auto-Kamery.pl

Wybierając odpowiedni wideorejestrator warto zwrócić uwagę na urządzenia ze średniej półki cenowej, wyposażone w doskonały sensor optyczny, system bezpieczeństwa ADAS oraz innowacyjną metodę zapisu danych. Jednym z wiodących producentów na rynku kamer samochodowych jest koreański FineVu – urządzenia tej firmy znajdziecie Państwo na Auto-Kamery.pl.

Obraz z kamery samochodowej FineVu
skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wypełnij ten formularz, nasz konsultant skonstatuje się z Tobą i pomoże w doborze najlepszego wideorejestratora do Twoich potrzeb.

Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.