Kamera samochodowa – TOP5 zalet urządzenia

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy

Kamera samochodowa to małe, ale za to zaawansowane technicznie urządzenie o ogromnych możliwościach. Służy ono przede wszystkim do rejestrowania trasy, jednak jej obecność na pokładzie samochodu może przynieść także inne korzyści. Co w takim razie przemawia za zakupem kamery samochodowej, jeśli jeszcze nie mamy jej w swoim pojeździe? Jakie są najważniejsze zalety tego typu urządzeń?

Obraz z kamery to niepodważalny dowód w przypadku sporu

Na polskich drogach każdego dnia dochodzi do ogromnej liczby wypadków i mniejszych kolizji drogowych. Niekiedy przebieg takiego wydarzenia łatwo ustalić, a wina wydaje się bezsporna. Jednak jest również cała masa zdarzeń, począwszy od niebezpiecznych zachowań na drodze, a na parkingowych incydentach kończąc, w przypadku których nie można łatwo udowodnić swoich racji.

skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Co w takim przypadku? Tutaj przydaje się obraz z kamery samochodowej – nikt nie wyobraża sobie bowiem bardziej klarownego i jednoznacznego dowodu w sprawie, niż zapis wideo całego zajścia. Co ważne, nowoczesne kamery samochodowe mają doskonałą rozdzielczość, przez co w większości przypadków na nagraniu doskonale widać zarówno tablice rejestracyjne, jak również znaki drogowe i inne napisy.

Dodatkowo, kamery samochodowe mają szeroki kąt widzenia i najczęściej montowane są w liczbie dwóch – na przód i na tył. W połączeniu z możliwością nagrywania tego, co dzieje się we wnętrzu auta daje to praktycznie pełny obraz otoczenia samochodu w momencie niefortunnego zdarzenia. Z dowodami w takiej postaci nie ma żadnej dyskusji.

Dobra kamera samochodowa zapewnia szerokie pole widzenia
Dobra kamera samochodowa zapewnia szerokie pole widzenia. Źródło: http://www.finevu.com/en/sub2/sub3.html

Coraz lepsze urządzenia za coraz mniejsze pieniądze

Jeśli do tej pory głównym czynnikiem przemawiającym przeciwko instalacji kamery samochodowej była wysoka cena takich urządzeń, to mamy dobrą wiadomość.  Obecnie przyzwoitej jakości urządzenie można kupić już za kilkaset złotych i całkiem nieźle spełnia ono swoją funkcję. Kamery samochodowe obecne na rynku oferują coraz większy wachlarz możliwości, a ich cena sukcesywnie spada. Oczywiście nie warto tutaj przyjmować myślenia z przeciwnego bieguna – najtańsze na rynku kamery samochodowe to w większości przypadków urządzenia produkcji chińskiej i ich raczej nie poprawiają wydatnie bezpieczeństwa. Poza tym, tanie kamery wyposażone są również w słabe źródła energii elektrycznej oraz dość szybko wyczerpują dostępną pamięć na karcie. Trzeba również pamiętać, że podłączanie urządzeń elektrycznych niepewnego pochodzenia do wiązki elektrycznej w samochodzie może skończyć się poważną awarią!

Kamera pomoże poprawić styl jazdy

Nie mówimy tutaj o dodatkowych możliwościach nowoczesnych kamer, takich jak alarmy bezpieczeństwa, asystent pasa ruchu czy czujnik skrętu – chociaż one w tym przypadku również istotnie wpłyną na poprawę stylu jazdy.

Tutaj chodzi o to, że nagranie trasy wraz z otoczeniem samochodu stanowi doskonały materiał edukacyjny. Jest to rozwiązanie szczególnie kuszące dla młodych kierowców, którzy chcieliby poprawić pewność siebie na drodze – na nagraniu można łatwo zobaczyć, gdzie zrobiliśmy błąd i dlaczego ktoś w konkretnej sytuacji potraktował nas klaksonem.

Stały monitoring pojazdu to poprawa jego bezpieczeństwa

Nagrywanie trasy to jedno, jednak wyposażenie auta w kamerę samochodową z aktywnym trybem parkingowym zapewnia nam 24-godzinny, ciągły monitoring. Kamery potrafią wychwytywać ruch wokół samochodu oraz wstrząsy, co może być swego rodzaju ochroną przed kradzieżą. Jeśli martwisz się rozładowaniem akumulatora ciągłą pracą kamery, to spokojnie. Kamery samochodowe same dostosowują tryb pracy do warunków, a podczas postoju na parkingu przechodzą w mocno energooszczędny tryb. Pozwala im to na rejestrowanie obrazu przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin postoju.

Kamera samochodowa - tryb parkingowy
Kamera samochodowa – tryb parkingowy. Źródło: finevu.com

Dodatkowo, wiele kamer posiada na wyposażeniu adaptery ACC, które pozwalają podłączyć urządzenia do zewnętrznych źródeł prądu, takich jak chociażby powerbank.

Dodatkowo, nowoczesne kamery samochodowe mają tak dobre parametry nagrywania, że ich obraz może stanowić cenną pamiątkę np. z podróży.

Inne, przydatne na co dzień funkcje

Kamery samochodowe to stosunkowo proste urządzenia, których podstawowym zadaniem jest nagrywanie trasy. Producenci tych urządzeń wyposażają je jednak w wiele innych funkcji, przydatnych na co dzień wielu kierowcom. Wspominaliśmy tutaj już o trybie parkingowym oraz dodatkowych systemach i czujnikach bezpieczeństwa, jednak są jeszcze inne możliwości.

Kamery są bardzo często wyposażone w GPS i WiFi, dzięki czemu jesteś w stanie odtworzyć przebieg swojej trasy np. w różnego rodzaju aplikacjach. Dodatkowo, komunikacja WiFi pozwala na bezprzewodowe przesyłanie materiałów wideo na inne urządzenia. Tryb HDR podbija kolorystykę filmów, a stabilizacja utrzyma pożądany kadr i zniweluje zakłócenia podczas jazdy po większych nierównościach.

Kamera samochodowa z systemem ADAS
Kamera samochodowa z systemem ADAS. Źródło: http://www.finevu.com/en/sub2/sub3.html

Kamera samochodowa – czy warto ją kupić w 2022?

Tyle bardzo mocnych zalet jednoznacznie wskazuje na to, że warto zainwestować w dobrą kamerę samochodową. To przede wszystkim poprawa naszego bezpieczeństwa na drodze za stosunkowo niewielkie pieniądze. Materiał z kamery samochodowej może oszczędzić nam wielu nerwów w razie zaistnienia niebezpiecznego zdarzenia, posłuży także w dochodzeniu swoich racji.

Kamera samochodowa FineVu, którą warto kupić w 2022
Kamera samochodowa FineVu, którą warto kupić w 2022

Wybierając kamerę samochodową warto sprawdzić oferty topowych producentów, gdyż oferują oni najlepszą jakość wykonania i topowe parametry, niekoniecznie za najwyższą cenę. W Auto-Kamery.pl posiadamy kamery samochodowe renomowanego, koreańskiego producenta – FineVu.  Oferujemy Państwu również profesjonalny montaż takich urządzeń. Więcej na temat naszych kamer można przeczytać, klikając w ten link.

Kamera samochodowa – jakość nagrania w dzień. Źródło: https://finevu.pl/wideo-testy/
skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Przeczytaj więcej naszych artykułów:

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wypełnij ten formularz, nasz konsultant skonstatuje się z Tobą i pomoże w doborze najlepszego wideorejestratora do Twoich potrzeb.

Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.