Akcesoria do samochodu. Jak unowocześnić auto?

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy

Posiadając starszy rocznik samochodu, wcale nie jesteśmy skazani na używanie archaicznej technologii. O ile wiele gadżetów i akcesoriów w obecnie produkowanych modelach to już standard, o tyle zupełnie swobodnie można je dokupić osobno. Oto najpopularniejsze akcesoria do samochodu, dzięki którym możemy tchnąć w swoje auto nowe życie, ale i znacznie poprawić bezpieczeństwo jazdy i komfort pasażerów.

Akcesoria do samochodu – czy to się opłaca?

Współcześnie produkowane samochody są coraz lepiej wyposażone i bardzo często jest to podyktowane stosownymi przepisami prawa – dotyczy to głównie systemów bezpieczeństwa. Ale starsze modele aut, mimo że są całkowicie sprawne, często nie posiadają dodatkowych „bajerów”. Czy to oznacza, że chcąc korzystać z dobrodziejstw najnowszych rozwiązań, jesteśmy skazani na wymianę samochodu na nowy? Na szczęście nie, producenci akcesoriów i wyposażenia dodatkowego oferują wiele gadżetów, które potrafią unowocześnić każdy pojazd, również w systemy oferowane tylko w najdroższych modelach.

skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Co ciekawe, dokupując akcesoryjne rozwiązania, często wyjdziemy na tym lepiej finansowo. Za przykład niech posłuży tutaj chociażby noktowizor (wiem, nie jest to popularne akcesorium) – za fabryczny zestaw trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Doposażenie starszego pojazdu w noktowizor to już wydatek „tylko” niespełna 2 tysięcy.  

Akcesoria do samochodu – dodatkowe oświetlenie

Dodatkowe światła drogowe lub do jazdy dziennej to jedno z najpopularniejszych akcesoriów montowanych w samochodach. Jest to uzasadnione zwłaszcza wtedy, gdy źródłem światła są oszczędne diody LED – można wówczas dać odpocząć odbłyśnikom, które z czasem się po prostu wypalają. Dodatkowe światła LED nadają też samochodowi bardziej nowoczesny wygląd.

Akcesoria do samochodu - światła dzienne LED.
Akcesoria do samochodu – światła dzienne LED. Źródło: https://maxitec.pl/swiatla-dzienne-led-maxicar-sl09,id508.html

Poszukując odpowiedniego oświetlenia LED do samochodu warto pamiętać, że musi ono posiadać homologację –  to znaczy musi być dopuszczone do użytku drogowego. W przeciwnym wypadku grozi nam mandat i – oczywiście – zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Akcesoria do samochodu – łączność bluetooth

Możliwość komunikacji bluetooth między samochodem a telefonem komórkowym to jedna z funkcjonalności, którą znajdziemy w nowych i kilkuletnich samochodach. Daje to wiele możliwości – dzięki temu można np. podłączyć telefon do zestawu głośników i prowadzić rozmowy podczas jazdy, ale bluetooth posłuży także do puszczania ulubionej muzyki.

Akcesoria do samochodu - adapter bluetooth
Akcesoria do samochodu – adapter bluetooth. Źródło: https://www.kaufland.de/product/366378966/?kwd&source=pla&sid=32950721&gclid=CjwKC

Jeśli w posiadanym przez nas samochodzie nie ma komunikacji Bluetooth, to dobrym pomysłem będzie wyposażenie go w odpowiedni transmiter, montowany w gnieździe zapalniczki. Umożliwia to prowadzenie rozmów telefonicznych, ale także odtwarzanie muzyki z telefonu przez Bluetooth, pendrive (przez USB) lub z karty pamięci (przez slot na karty SD). Dodatkowo urządzenie (o ile ma port USB) może służyć do ładowania telefonu.

Akcesoria do samochodu – czujniki parkowania

Czujniki parkowania to technologia, którą pokochali kierowcy. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, które pozwala uniknąć nieprzyjemności przy manewrowaniu na zatłoczonym parkingu. Czujniki parkowania są montowane w samochodach od lat, jednak nie były i dalej nie są one standardem. W kilkunastoletnich samochodach, których jest w naszym kraju najwięcej, próżno ich szukać.

Akcesoria do samochodu – czujniki parkowania
Akcesoria do samochodu – czujniki parkowania. Źródło: https://media.cdn.kaufland.de/product-images/2048×2048/157ff8a55bbca1121e520f12dcace010.webp

Na szczęście czujniki parkowania to akcesorium  które można dokupić osobno i tym samym unowocześnić każdy niemal pojazd. Sensory montowane są w tylnim oraz przednim zderzaku i można je lakierować – nie będą się więc rzucać w oczy. W najprostszej wersji połączone są one z głośnikiem sygnalizującym dźwiękowo zbliżanie się do przeszkody. Są również na rynku czujniki zintegrowane z niewielkim wyświetlaczem, który graficznie przedstawia, z której strony auta znajduje się przeszkoda i jaki dystans dzieli nas od niej.

Akcesoria do samochodu – wyświetlacz HUD

Fabryczny wyświetlacz typu HUD to najczęściej bardzo drogie rozwiązanie, zarezerwowane tylko dla najwyższych modeli marek Premium. Jest to jedno z tych akcesoriów, które można dokupić niemal do każdego samochodu i z pewnością będzie to dużo tańsze, niż chociażby dopłata do HUD w salonie samochodowym.

Najtańsze zestawy HUD podłączane są do gniazda zasilania oraz OBD oraz wyświetlają obraz na plastikowej płytce, którą można umieścić nad kierownicą. Co ciekawe, taki akcesoryjny wyświetlacz jest w stanie wyświetlić dużo więcej informacji, niż fabryczne rozwiązanie. Prócz wskazań prędkości możemy np. widzieć jeszcze instrukcje nawigacji samochodowej.

Akcesoria do samochodu – wideorejestrator

Wideorejestrator do kolejne urządzenie, które można dokupić osobno, a które cieszy się stale rosnącą popularnością w naszym kraju. Bądź co bądź obecność wideorejestratora skutecznie chroni nasze interesy w przypadku, gdy jesteśmy ofiarami stłuczki lub poważniejszej kolizji. Wyraźne nagranie przebiegu zdarzenia zarejestrowane przez kamerę samochodową może stanowić dowód w postępowaniu sądowym. Kierowcy używają ich, aby móc się chronić.

Oprócz tego warto pamiętać, że nowoczesne kamery samochodowe posiadają najczęściej dwa moduły – na przód i na tył. Wiele z nich potrafi również rejestrować to, co dzieje się wewnątrz auta. W połączeniu z szerokim polem widzenia takich kamer daje to efekt wyraźnego nagrania niemal całej przestrzeni otaczającej samochód w momencie nieszczęśliwego zdarzenia.

Akcesoria do samochodu – wideorejestrator FineVu
Akcesoria do samochodu – wideorejestrator FineVu

Kamery samochodowe wyposażone są również w tryb parkingowy. W dużym skrócie – jest to system, który odpowiada za działanie kamery nawet w przypadku wyłączenia silnika i postoju na parkingu. Wideorejestrator przechodzi wówczas w niezwykle energooszczędny tryb zapisu danych, co pozwala mu na działanie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. Szczególnie dużą popularnością cieszą się wideorejestratory z aktywnym trybem parkingowym i sposobem zapisu low-bitrate. W takim trybie obraz z kamery nagrywany jest w sposób ciągły, jednak ma obniżoną jakość – jest to różnica zauważalna dla ludzkiego oka, jednak takie nagranie w dalszym ciągu jest niezwykle wartościowe.  Aby dowiedzieć się więcej na temat wyboru odpowiedniej kamery do samochodu, warto skontaktować się ze Specjalistami Auto-Kamery.pl.

Kamera samochodowa FineVu – jakość nagrania. Źródło: https://finevu.pl/wideo-testy/
skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wypełnij ten formularz, nasz konsultant skonstatuje się z Tobą i pomoże w doborze najlepszego wideorejestratora do Twoich potrzeb.

Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.