Rejestratory samochodowe i kamery stają się coraz bardziej powszechnym wyposażeniem pojazdów, ale nie zawsze tak było. Eksperci do spraw ruchu drogowego przypominają, że jeszcze dwie lub trzy dekady temu organy ścigania niechętnie sięgały po materiały dowodowe od osób trzecich, z obawy przed manipulacją zdjęć. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna, a amatorskie nagrania często stanowią ważny element dochodzeń wyjaśniających. Poniżej przedstawiamy sytuacje z życia wzięte. Dlaczego warto mieć wideorejestrator na pokładzie?
Dlaczego warto mieć wideorejestrator – wymuszenie odszkodowania
Wymuszenia odszkodowania zdarzają się na naszych drogach bardzo często, czego dowodem mogą być filmy zamieszczone na platformach społecznościowych i na YouTube. O wielu przypadkach takiego cwaniactwa w ogóle byśmy się nie dowiedzieli, gdyby nie to, że oszustom czasem zdarzy się błędnie wybrać ofiarę. A ta najczęściej wyposażona jest właśnie w wideorejestrator.
Przykładem niech będzie chociażby kierowca Mazdy 6, który chciał wymusić stłuczkę z samochodem ciężarowym. Zajechał on drogę kierowcy ciężarówki, ostro wyhamował a następnie zadzwonił na policję z wiadomością, że to auto ciężarowe w niego wjechało. Niestety, kierowca Mazdy się przeliczył – w aucie ciężarowym był zamontowany wideorejestrator. Teraz nagranie będzie dowodem przeciwko oszustowi w sądzie – grozi mu wysoka grzywna za próbę wymuszenia odszkodowania.
Inne tego typu filmy możemy znaleźć na kanale „STOP CHAM”, regularnie publikującego filmy na YouTube. „Kierujący Fordem był całą długość samochodu za mną, dlatego zacząłem zmieniać pas ruchu. Zobaczył kierunkowskaz — nagle przyspieszył, abym nie mógł wjechać. Potem nagłe hamowanie w celu ukarania za klakson zwrotny i kolizja” — można przeczytać w opisie nagrania.
Na miejsce została wezwana Policja, ponieważ oszust myślał, że został przetarty bok jego samochodu. Stróże prawa usłyszeli od „poszkodowanego” jego wersję zdarzeń, a dopiero zaprezentowanie nagrania pomogło ustalić, że chciał on po prostu wymusić odszkodowanie. Sprawca otrzymał mandat w wysokości 1,5 tysiąca złotych.
Często odszkodowanie próbują wymusić również piesi, którzy rzucają się na maski hamujących samochodów, następnie spektakularnie upadają na ziemię i krzyczą, zwracając uwagę przechodniów. Potem scenariusz w wielu przypadkach jest podobny. Na miejsce przyjeżdża Policja, ogląda nagranie z wideorejestratora, a kierowcy przysługuje prawo do wytoczenia procesu nieuczciwemu pieszemu. Gdyby jednak kamery samochodowej nie było w takim wypadku na pokładzie, sprawy mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej.
Dlaczego warto mieć wideorejestrator – stłuczki na parkingu
Kolejną sytuacją, w której wideorejestrator staje się nieoceniony, są stłuczki na parkingu. Często w takich wypadkach jedynymi poszlakami, które stróże prawa biorą pod uwagę, są zeznania kierowców. Obie strony mogą iść w zaparte i ustalenie winy nie jest łatwym zdaniem, zwłaszcza jeśli uszkodzenia na samochodzie nie wskazują jednoznacznie na którąś ze stron.
Dodatkowo, często zdarza się, że nie sposób ustalić sprawcy uszkodzeń. Ktoś korzysta z okazji, że auto stoi puste i po prostu oddala się z miejsca zdarzenia. W takich przypadkach materiał wideo z kamery samochodowej jest twardym dowodem. Wideorejestrator uchwyci moment stłuczki a także wszelkie inne detale, jak np. tablice rejestracyjne sprawcy.
Dlaczego warto mieć wideorejestrator – ucieczka z miejsca zdarzenia
Kolejnym powodem, dla którego warto zamontować w samochodzie wideorejestrator jest potencjalna ucieczka z miejsca kolizji. Może ona mieć zarówno charakter wyraźny, na drodze, ale tak samo traktowane jest również oddalenie się z parkingu, nie zostawiając za szybą właściciela poszkodowanego samochodu danych kontaktowych.
W przypadku kolizji występują dwa rodzaje konsekwencji prawnych. W sytuacji, gdy sprawca kolizji opuści miejsce zdarzenia, zostanie ukarany mandatem oraz otrzyma punkty karne, jeśli wina zostanie udowodniona przez policję. Ponadto, sprawca będzie musiał samodzielnie pokryć koszty naprawy uszkodzonego pojazdu. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, ale wkrótce potem będzie dochodził od sprawcy zwrotu tych kosztów, co nazywamy roszczeniem regresowym. W rezultacie, sprawca będzie zobowiązany do spłaty całej kwoty odszkodowania wraz z odsetkami, które wynikają z przepisów prawa.
Opuszczenie miejsca zdarzenia w przypadku kolizji wiąże się również z innym problemem, a mianowicie z nieudzieleniem pomocy ofiarom. Kierowca, który uderzy w inny pojazd, ma obowiązek zatrzymać się i sprawdzić, czy nikomu nic się nie stało. Jeśli zamiast tego ucieknie z miejsca zdarzenia, zostanie obciążony dodatkowymi punktami karnymi. Ponadto, gdy policja ustali tożsamość sprawcy, sprawa może trafić do sądu, zwłaszcza jeśli poszkodowany zgłosi dolegliwości kilka dni po wypadku, takie jak uraz szyi. W takim przypadku, sąd może nałożyć na sprawcę karę grzywny, ograniczenia wolności lub odebrać mu prawo jazdy.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której jesteśmy sprawcą szkody parkingowej, ale poszkodowanego nie ma w samochodzie. Aby uniknąć oskarżeń o ucieczkę, należy podjąć odpowiednie kroki. Po pierwsze, należy zatrzymać się i podjąć wysiłki w celu znalezienia właściciela uszkodzonego pojazdu. Być może jest w pobliskim sklepie, miejscu pracy lub w okolicy zamieszkania. W przypadku centrów handlowych warto poprosić o pomoc ochronę, którzy mogą wezwać poszkodowanego na podstawie numeru rejestracyjnego jego pojazdu.
Jeśli nie jest możliwe ustalenie właściciela, kierowca powinien pozostawić swoje dane kontaktowe pod wycieraczką. Warto jednak przygotować się na ewentualność, że karteczka może zostać usunięta przez kogoś lub poszkodowany jej nie zauważy. Dlatego ważne jest zrobienie zdjęć uszkodzeń w pojeździe oraz fotografii pokazującej karteczkę umieszczoną pod wycieraczką. Taki dokumentacyjny dowód może ocalić kierowcę przed konsekwencjami związanymi z ucieczką z miejsca kolizji.
Dlaczego warto mieć wideorejestrator – jaką kamerę wybrać?
Wszystkie zaprezentowane powyżej sytuacje jasno wskazują, że w dzisiejszych czasach wideorejestrator staje się powoli koniecznym elementem wyposażenia samochodu. Nagranie z kamery samochodowej może być dowodem w rozwiązaniu wielu, przykrych zdarzeń drogowych, które mogą spotkać dosłownie każdego z nas.
W ocenie Ekspertów, najskuteczniejszą metodą ochrony auta na parkingu jest kamera samochodowa wyposażona w aktywny tryb parkingowy. Szczególnym uznaniem cieszą się urządzenia rejestrujące ciągły o obniżonej jakości, czyli tzw. low-bitrate. W dalszym ciągu jednak jakość obrazu jest zadowalająca, a brak przerw w nagraniu (w przeciwieństwo np. do filmu poklatkowego) nie pozostawia wątpliwości co do okoliczności zdarzenia, które kamera zarejestrowała.
W Auto-Kamery.pl oferujemy wysokiej jakości kamery samochodowe z trybem parkingowym koreańskiej firmy FineVu – jednego z liderów na wielu europejskich rynkach. Poza wysoką jakością rejestrowanego obrazu oraz trybem parkingowym, kamery FineVu wyposażone są w inne, bardzo przydatne rozwiązania. Jednym z nich jest np. innowacyjny system zapisu danych, oszczędzający miejsce na karcie pamięci. Obecnie w ofercie Auto-Kamery.pl znajdują się cztery wysokiej jakości urządzenia. Więcej na ich temat można przeczytać, klikając w ten link.
Szukasz kamery samochodowej z montażem?
Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami
Przeczytaj więcej naszych artykułów:
- Z życia wzięte. Dlaczego warto mieć wideorejestrator na pokładzie?
- TOP5 wideorejestratorów na rynku. Co warto wybrać?
- Wideorejestratory ranking 2022 – jakie urządzenia są najlepsze na rynku?
- Kamera samochodowa – TOP5 zalet urządzenia
- Wideorejestrator – TOP5 cech dobrego urządzenia
- Akcesoria samochodowe – jak unowocześnić auto?
- Kamera samochodowa a prawo. Czego nie wolno?
- Wideorejestrator – jak poprawić bezpieczeństwo na drodze?
- Co to jest system ADAS w kamerze samochodowej?
- Co to jest tryb parkingowy w kamerze samochodowej?