Kamera samochodowa – co to jest tryb parkingowy?

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy

Obecnie produkowane kamery samochodowe wyposażone są w wiele funkcji, które jeszcze bardziej zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Jedną z takich funkcjonalności, którą powinna posiadać każda dobra kamera samochodowa, jest tryb parkingowy. Wiele uszkodzeń samochodu ma miejsce nie tylko w ruchu, ale również wtedy, gdy auto stoi na parkingu a nas nie ma w pobliżu. Jak działa tryb parkingowy w kamerze samochodowej?

Tryb parkingowy – dlaczego jest potrzebny?

Obecność trybu parkingowego to jeden z kluczowych parametrów, opisujących dobrej jakości kamerę samochodową. Tryb parkingowy chroni nasze interesy wszędzie tam, gdzie znajdujemy się poza autem, np. gdy stoi ono na osiedlowym czy sklepowym parkingu. Często zdarza się, że auto jest ofiarą nieostrożnie parkującego kierowcy lub grupki wandali – o ile miejsce, w którym się to zdarzyło, nie jest monitorowane, to bardzo trudno będzie znaleźć i ukarać sprawcę. Tryb parkingowy w kamerze samochodowej znacznie to ułatwia, rejestrując całe zdarzenie.

skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Obecnie wyróżniamy dwa główne sposoby działania trybu parkingowego w kamerach samochodowych: pasywny i aktywny.

Pasywny tryb parkingowy – co to jest?

Pasywny tryb parkingowy spotykany jest przede wszystkim w kamerach samochodowych z niższej półki cenowej. Jego skuteczność według Ekspertów pozostawia wiele do życzenia, dlatego decydując się na kamerę samochodową, warto dowiedzieć się, jaki dokładnie tryb parkingowy ona obsługuje.

tryb parkingowy - kamera samochodowa
Na parkingach bardzo często dochodzi do stłuczek „bez świadków”. Źródło: Adobe Stock

Tryb pasywny działa w ten sposób, że po odcięciu zasilania (np. spowodowanego wyłączeniem silnika), kamera automatycznie przechodzi w tryb czuwania. W tym trybie nieprzerwanie działa jedynie czujnik przeciążeń. Reaguje on na nagły wstrząs spowodowany np. szarpaniem na drzwi, nagłym uderzeniem lub po prostu – kolizją. Aktywacja takiego czujnika wybudza kamerę z trybu czuwania i w tym momencie zaczyna ona rejestrować obraz. Dużym mankamentem takiego rozwiązania jest zatem fakt, że kamera zaczyna pracować dopiero bezpośrednio po zdarzeniu, nie rejestrując go w całości lub praktycznie w ogóle.

Trzeba tu ponadto wspomnieć o kamerach z trybem pasywnym, wyposażonych w czujnik ruchu. Kamera zaczyna działać dopiero wtedy, gdy czujnik wykryje istotny ruch. W praktyce okazuje się, że to rozwiązanie nie działa zbyt dobrze – czujniki takie są wrażliwe na warunki oświetleniowe, dlatego np. w nocy czujnik nie będzie w stanie wykryć ruchu, a co za tym idzie – uruchomić kamery.

Kamera FineVu - tryb parkingowy, jakość obrazu
Kamera FineVu – tryb parkingowy, jakość obrazu. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=fwy-EYDMl44

Dużym mankamentem pasywnego trybu parkingowego w tańszych kamerach jest również fakt, że urządzenie zasilane jest w dużej mierze przez wbudowaną w kamerę baterię. A ta, jak wiadomo, prędzej czy później się wyczerpuje. Mała pojemność takich akumulatorów i ich ograniczone parametry prądowe sprawiają, że producenci droższych urządzeń zrezygnowali z wyposażania je w pasywny tryb parkingowy, na rzecz tego aktywnego.

Aktywny tryb parkingowy – dlaczego jest lepszy?

Automatyczny tryb parkingowy jest pod wieloma względami dużo bardziej skutecznym rozwiązaniem niż tryb pasywny. Po pierwsze, kamera taka ma stałe źródło zasilania, niezależnie od pracy silnika w samochodzie – może więc działać przez cały czas.

Oczywiście, pierwsze co nasuwa się na myśl, to możliwość rozładowania akumulatora przez kamerę pracującą w trybie aktywnym. Jednak warto zaznaczyć, że aktywny tryb parkingowy w nowoczesnych kamerach jest bardzo energooszczędny i przy normalnej eksploatacji auta z pewnością nie spowoduje wyczerpania akumulatora.

Kamera z trybem parkingowym FineVu GX300
Kamera z trybem parkingowym FineVu GX300. Źródło: https://finevu.pl/kamery-samochodowe/finevu-gx300/

Kamera samochodowa wyposażona w aktywny tryb samodzielnie dobiera tryb pracy – innymi słowy sama rozpoznaje, czy auto jest w ruchu czy stoi na parkingu. Gdy samochód pozostaje zaparkowany, kamera nadal rejestruje obraz, jednak w dużo bardziej oszczędnym trybie. Może odbywać się to na kilka sposobów, a jednym z popularniejszych jest np. nagrywanie time-lapse. Zamiast ciągłego nagrania, kamera wykonuje zdjęcia, np. w częstotliwości co sekundę i następnie składa obrazy w film poklatkowy. Ma to na celu przede wszystkim oszczędzenie energii oraz miejsca na karcie pamięci.

Innym rozwiązaniem jest nagrywanie ciągłe w trybie low-bitrate. Wówczas kamera rejestruje ciągły film, jednak przy jednoczesnym obniżeniu jego jakości. Dla ludzkiego oka jest to różnica oczywiście zauważalna, jednak takie nagranie w dalszym ciągu jest w pełni użyteczne. Dzięki obniżeniu jakości nagrania kamera jest w stanie zarejestrować od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin ciągłego obrazu z postoju samochodu.  

Tryb parkingowy – jaką kamerę samochodową wybrać?

W ocenie Ekspertów, najskuteczniejszą metodą ochrony auta na parkingu jest kamera samochodowa wyposażona w aktywny tryb parkingowy. Szczególnym uznaniem cieszą się urządzenia rejestrujące ciągły o obniżonej jakości, czyli tzw. low-bitrate. W dalszym ciągu jednak jakość obrazu jest zadowalająca, a brak przerw w nagraniu (w przeciwieństwo np. do filmu poklatkowego) nie pozostawia wątpliwości co do okoliczności zdarzenia, które kamera zarejestrowała.

Kamera z trybem parkingowym FineVu GX300
Kamera z trybem parkingowym FineVu GX300. Źródło: https://finevu.pl/kamery-samochodowe/finevu-gx300/

W Auto-Kamery.pl oferujemy wysokiej jakości kamery samochodowe z trybem parkingowym koreańskiej firmy FineVu – jednego z liderów na wielu europejskich rynkach. Poza wysoką jakością rejestrowanego obrazu oraz trybem parkingowym, kamery FineVu wyposażone są w inne, bardzo przydatne rozwiązania. Jednym z nich jest np. innowacyjny system zapisu danych, oszczędzający miejsce na karcie pamięci. Obecnie w ofercie Auto-Kamery.pl znajdują się cztery wysokiej jakości urządzenia. Więcej na ich temat można przeczytać, klikając w ten link.

Kamera samochodowa FineVu – jakość nagrania z kamery przedniej. Źródło: https://finevu.pl/wideo-testy/
skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wypełnij ten formularz, nasz konsultant skonstatuje się z Tobą i pomoże w doborze najlepszego wideorejestratora do Twoich potrzeb.

Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.