Kamera samochodowa a prawo w 2022. Czego nie wolno?

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy

Poszukując informacji na temat wideorejestratorów w Internecie bardzo często możemy natknąć się na artykuły typu „kamera samochodowa a prawo”. Rosnąca popularność tego typu urządzeń powoduje, że coraz więcej użytkowników zastanawia się nad kwestiami legalności kamer samochodowych i tego, jak do takich nagrań podchodzą polskie sądy. Oto krótki przegląd tego, co w przypadku posiadania wideorejestratora jest legalne, a co nie. Zobaczymy też, jak wygląda to w innych krajach.

Kamera samochodowa a prawo – po co nam wideorejestrator?

Możliwości obecnie produkowanych kamer samochodowych są duże, dlatego ich zastosowanie również może być bardzo szerokie. Mają one – bardzo jeszcze niedoceniany – wymiar szkoleniowy. Rejestrując bowiem własną jazdę możemy w komfortowych warunkach sprawdzić, jakie błędy na drodze popełniamy najczęściej. Oczywiście, większość z nas używa kamery samochodowej na wypadek kolizji lub innego zdarzenia drogowego. W takich sprawach nagranie z wideorejestratora zwykle nie pozostawia wątpliwości co do prawdziwego przebiegu zdarzeń.

skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Kamera samochodowa a prawo – czy kamera jest legalna?

Polskie prawo zezwala na instalowanie w samochodach wideorejestratorów i nagrywania filmów na własny użytek. Gdy zmieniły się w Polsce przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych, wielu miało wątpliwości, czy słynne RODO nie wpłynęło jakoś na legalność posiadania kamery w aucie. Odpowiedź brzmi – nie. Oczywiście, nagrania z kamery samochodowej umożliwiają zidentyfikowanie danej osoby i zostają one utrwalone na karcie pamięci i w tym przypadku mamy do czynienia z przetwarzaniem danych osobowych. Jednak przepisy RODO są nadal bardzo ogólne i – póki co – nie stoją w sprzeczności z nagrywaniem przebiegu trasy na własny użytek.  

Kamera samochodowa a prawo
Kamera samochodowa a prawo – nagrywanie przebiegu trasy na własny użytek nie stoi w sprzeczności z polskimi przepisami. Źródło: Adobe Stock

Jeśli nagrywamy jakieś zdarzenie jako świadek, to najlepiej poinformować o tym fakcie funkcjonariuszy policji. Trzeba pamiętać, że nasze nagrywanie nie może przeszkadzać im w wykonywaniu stosownych czynności – w przeciwnym razie jesteśmy narażeni na odpowiedzialność karną.

Pamiętajmy też, że dalej mówimy tutaj o nagrywaniu tylko i wyłącznie na prywatny użytek – w dużym skrócie, dla własnego bezpieczeństwa, gdyby coś się po prostu stało.

Kamera samochodowa a prawo – czego nie wolno?

Kamera samochodowa może służyć również do rejestrowania łamania przepisów przez innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba jednak pamiętać, żeby podczas takiego nagrania samemu nie postąpić wbrew literze prawa. Jeśli nagrywając czyjeś wyczyny sami dopuścimy się wykroczenia, to zostaniemy zapewne ukarani jako pierwsi. Nagranie z kamery samochodowej to broń obosieczna.

Wspomnieliśmy już, że używanie nagrań zarejestrowanych przez kamerę samochodową dozwolone jest tylko wtedy, gdy robimy to na tak zwany, własny użytek. Oznacza to tyle, że takich filmów nie można publikować w Internecie – to już jest naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych. Co prawda na YouTube możemy znaleźć całą masą filmów z wyczynami piratów drogowych, jednak aby umieścić nam nagranie, jego autor musiał utajnić najpierw wszystkie dane, które mogłyby wskazać oglądającym sprawcę wykroczenia.

Kamera samochodowa a prawo - tryb parkingowy
Kamera samochodowa a prawo – wideorejestrator umożliwia zidentyfikowanie sprawcy wykroczenia. Źródło: finevu.com

Sporną kwestią dalej są tablice rejestracyjne, bowiem w myśl przepisów nie jest to jedna z danych osobowych – nie da się bez odpowiednich nakładów finansowych i w prosty sposób zidentyfikować kierowcy tylko po numerach. Ale warto wiedzieć, że ekspozycja tablic rejestracyjnych na nagraniu może dać podstawy do wszczęcia postępowania o naruszenie dóbr osobistych. Lepiej więc usunąć z nagrania również tablice.

Kamera samochodowa a prawo – jak wyglądają przepisy w innych krajach

Użytkownicy kamer samochodowych z reguły dużo podróżują, dlatego montują wideorejestratory. Często jest wręcz odwrotnie – w wielu przypadkach perspektywa wyjazdu na zagraniczny urlop skłania kierowców do  zainwestowania w mobilną kamerę.

Trzeba pamiętać, że w Unii Europejskiej nie istnieją żadne jednolite przepisy, które regulowałyby kwestie użycia kamer samochodowych. W każdym kraju więc sprawa wygląda nieco inaczej. Szczególnie surowo do tematu używania wideorejestratorów podchodzą Austriacy  – za używanie tego typu urządzeń grozi tam mandat nawet do 10 tysięcy euro!

W sąsiedniej Szwajcarii natomiast, mandat otrzymamy wtedy, gdy kamera samochodowa zamontowana jest w taki sposób, że istotnie ogranicza pole widzenia kierowcy. Kara może wynieść nawet 3,5 tysiąca euro.

Kamera samochodowa a prawo za granicą
Kamera samochodowa a prawo – mając kamerę za granicą można narazić się na mandat. Źródło: Adobe Stock

Na Słowacji przepisy zabraniają umieszczania na szybie czegokolwiek w polu widzenia kierowcy, natomiast w Luksemburgu korzystanie z kamerek w autach jest oficjalnie zabronione, a wszystko z uwagi na ochronę danych osobowych obywateli.

W Belgii opuszcza się możliwość rejestrowania filmików do celów prywatnych, domowych, turystycznych, jednak nagrań nie można publikować bez zgodny zarejestrowanych na nim osób. Z kolei w Portugalii nagrywanie przez kamerkę samochodową jest dozwolone na własny użytek, ale nie może być traktowane jako materiał dowodowy. Jadąc do Francji należy pamiętać o zakazie używania urządzeń z monitorami innych niż GPS, w zasięgu wzroku kierowcy.

Kamera samochodowa a prawo – jakich wideorejestratorów używać?

Prawo nie reguluje co prawda tego, jaki konkretny typ urządzenia można montować, a jaki nie jest dozwolony. Trzeba tu jednak posłużyć się zdrowym rozsądkiem i własnym wyczuciem  – szukając odpowiedniego wideorejestratora powinnyśmy wybrać taki, którego montaż nie będzie w dużym stopniu ograniczał pola widzenia kierowcy.

Kamera samochodowa wysokiej jakości FineVu z Auto-kamery.pl
Kamera samochodowa wysokiej jakości FineVu z Auto-kamery.pl

Warto montować tylko dobrej jakości urządzenia, bowiem dla celów prawnych nagranie musi być przede wszystkim wyraźne – najtańsze wideorejestratory, mimo wielu „topowych” oznaczeń, często posiadają dość kiepskie układy optyczne.

Jedną z najlepszych firm na rynku produkującą kamery samochodowe jest koreański FineVu. Urządzenia te wyróżniają się przede wszystkim jakością wykonania i wieloma innowacjami, takimi jak system wspomagania kierowcy ADAS. Więcej na temat kamer samochodowych firmy FineVu można przeczytać pod tym linkiem.

FineVu GX300 – jakość nagrania z kamery przedniej
skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wypełnij ten formularz, nasz konsultant skonstatuje się z Tobą i pomoże w doborze najlepszego wideorejestratora do Twoich potrzeb.

Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.