Kamera samochodowa – TOP5 cech dobrego urządzenia

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy

Dobrej jakości kamera samochodowa to urządzenie, które bywa nieocenione w wielu przypadkach. Wideorejestrator istotnie wpływa na bezpieczeństwo podróżowania. Podczas codziennej jazdy nawet nie pamiętamy o jego istnieniu, ale gdy zdarzy się coś nieprzewidzianego, to materiał filmowy jest twardym dowodem np. w policyjnym dochodzeniu. Oto 5 kluczowych cech, którymi powinna odznaczać się dobra kamera samochodowa.

Kamera samochodowa – dlaczego jest potrzebna?

Jeżeli jesteś kierowcą z dłuższym stażem, to zapewne zdajesz sobie sprawę, jak wiele niebezpieczeństw czyha na polskich drogach. Niektóre dotyczą bezpośrednio Ciebie, a niektóre możesz tylko i wyłącznie obserwować – niemniej jednak każde niebezpieczne zachowanie dowolnego uczestnika ruchu drogowego uwiecznione na filmie może komuś potencjalnie pomóc. Na YouTubie znajdziemy całą masę tzw. filmów „ku przestrodze”, wiele z takich nagrań stanowi dowody w późniejszych postępowaniach sądowych.

skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Niektóre sytuacje na drodze są bowiem bardzo stykowe i z całą pewnością jest wielu poszkodowanych kierowców, którzy żałują, że nie mają na co dzień na pokładzie kamery samochodowej. Oczywiście, zdarzeń drogowych nie ma sensu nagrywać po fakcie, dlatego jedynym rozwiązaniem aby poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze jest zamontowanie odpowiedniej kamery samochodowej. Oto kilka cech, które powinno spełniać dobrej jakości urządzenie.

Po pierwsze: dobry stosunek ceny do możliwości

Kamer samochodowych jest na rynku cała masa – nie sztuką jest kupno bardzo drogiego urządzenia, które wyposażone jest w wiele niepotrzebnych funkcji i służy bardziej do nagrywania vlogów z samochodu, niż do poprawy naszego bezpieczeństwa. Dobrze jest kupić taki sprzęt, który oferuje wysoką jakość wykonania, obecność np. trybu parkingowego oraz trwały sensor optyczny, za przyzwoite pieniądze. Jeden z popularniejszych modelu na rynku kamer samochodowych, czyli FineVu GX5000, oferuje m.in.:

  • Przejrzysty, 3,5-calowy dotykowy wyświetlacz IPS,
  • Dwie kamery FullHD,
  • Oddzielną antenę GPS,
  • System wspomagania jazdy ADAS Plus,
  • Informacje o fotoradarach i kamerach kontroli średniej prędkości,
  • Innowacyjny system zapisu, który nie wymaga okresowego formatowania karty SD.
Warto, aby kamera samochodowa była wyposażona w system ADAS.
Warto, aby kamera samochodowa była wyposażona w system ADAS. Źródło: http://www.finevu.com/en/sub2/sub3.html

Wszystkie te parametry w zupełności wystarczą, aby znacznie poprawić bezpieczeństwo jazdy. Nie trzeba wydawać przy tym niebotycznych kwot na sprzęt, którego możliwości przez większość czasu pozostaną po prostu niewykorzystane.

Po drugie: przyzwoita jakość nagrań

Mówimy tutaj o podstawowej funkcji kamery samochodowej, która ma nagrywać wszystko, co dzieje się przed samochodem, a najlepiej również za nim. Istotna jest tutaj jakość tych nagrań – jeśli mają stanowić one pożytek, to kamera musi być wyposażona w wysokiej jakości układ optyczny.  Warto kierować się tu prostą, wiele mówiącą zasadą: jeśli obraz z kamery ma służyć do udowodnienia naszych racji przed sądem, to nie warto stosować tutaj najtańszych urządzeń na rynku. Ważne jest, aby na nagraniu z kamery widoczne były kluczowe dane, takie jak numery rejestracyjne pojazdów, znaki drogowe oraz inne oznaczenia i napisy.

Nierozerwalnie związanym z jakością nagrywanych filmów jest również klatkaż, czyli ilość rejestrowanych przez kamerę klatek na sekundę. Do zastosowań drogowych w zupełności wystarczy wielkość tego parametru na poziomie 25-35 FPS.

Kamera samochodowa FineVu - kąt widzenia.
Kamera samochodowa FineVu – kąt widzenia. Źródło: http://www.finevu.com/en/sub2/sub3.html

Istotny jest tu także kąt widzenia kamery – warto, by był on jak najszerszy, wówczas urządzenie jest w stanie „omieść” w jednym położeniu dużą przestrzeń wokół samochodu. Najlepsze urządzenia na rynku oferują kąt widzenia na poziomie 130-150 stopni.

Po trzecie: tryb parkingowy

Obecność trybu parkingowego jest kolejnym, bardzo ważnym parametrem, którym powinna odznaczać się dobra kamera samochodowa. Tryb parkingowy pozwala na działanie kamery nawet wtedy, gdy auto stoi na parkingu – właśnie wówczas jest narażony na stłuczki, czy działania wandali. Dobrej jakości kamera samochodowa sama rozpoznaje, w jakim trybie ma pracować i po zaparkowaniu pojazdu i wyłączeniu silnika, natychmiast przełącza się w energooszczędny tryb parkingowy. Nagrywanie odbywa się tutaj na kilka sposobów:

  • Detekcja ruchu (nagrywanie rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy kamera wykryje ruch lub wstrząs),
  • Nagrywanie time-lapse (kamera wykonuje wysokiej jakości zdjęcie np. co 1 sekundę, po czym składa obrazy w film poklatkowy),
  • Nagrywanie low-bitrate (obniżona jakość obrazu w celu oszczędzenia energii i miejsca w pamięci)
Wideorejestrator FineVu - jakość obrazu
Wideorejestrator FineVu – jakość obrazu w trybie parkingowym. Źródło: finevu.com

Wyposażenie swojego auta w kamerę samochodową z trybem parkingowym może uchronić nas przed przykrym doświadczeniem, kiedy nie jesteśmy w stanie zidentyfikować sprawcy uszkodzenia samochodu, bo po prostu nie było nas w pobliżu. Obraz z kamery powinien być twardym dowodem w dochodzeniu do sprawiedliwości.

Po czwarte: łatwy montaż

Dobra kamera samochodowa wyróżnia się ponadto trwałym i mocnym montażem w docelowym miejscu. Dlaczego to takie ważne? Drgania generowane podczas jazdy mogą skutecznie zaniżać jakość obrazu, a w skrajnych przypadkach czynić go po prostu nieczytelnym. Kamera samochodowa musi być odporna na wpływ tego typu czynników.

Poza tym, dobra kamera samochodowa wyposażona jest również w długi przewód do kamery tylnej, który znacznie zwiększa możliwości montażowe. Ważna jest tutaj również dyskrecja montażu – tanie kamery samochodowe wyposażone są w kiepskiej jakości ramiona, które znacznie odstają od szyby. Rzucają się tym w oczy i ograniczają nieco pole wiedzenia kierowcy.

Kamerę samochodową warto kupić od razu z usługą profesjonalnego montażu.
Kamerę samochodową warto kupić od razu z usługą profesjonalnego montażu. Źródło: Adobe Stock

Kupując kamerę samochodową warto zamówić ją od razu z usługą profesjonalnego montażu. Pamiętajmy, że dzisiejsze samochody to prawdziwe komputery na kołach i każda, nieumiejętna ingerencja w wiązkę elektryczną samochodu może skończyć się niespodziewanym jego unieruchomieniem!

Po piąte: Efektywny sposób zapisu wideo

Istotną bolączką kamer samochodowych z wysokiej jakości zapisem wideo jest szybko wyczerpująca się przestrzeń na nośnikach danych. Co więcej, niektóre modele do prawidłowego funkcjonowania potrzebują okresowego formatowania kart pamięci. Aby ominąć ten problem, producenci kamer samochodowych stosują nowoczesne tryby zapisu danych i algorytmy służące do oszczędzania energii. Kamery samochodowe FineVu wyposażone są na przykład w funkcję Format Free, która eliminuje konieczność formatowania nośnika danych, a także istotnie wpływa na oszczędność miejsca na karcie pamięci.

Kamera samochodowa – co wybrać?

Ten artykuł oczywiście wymienia tylko najważniejsze cechy dobrej kamery samochodowej, jednak nie wyczerpuje tematu w stu procentach. Więcej informacji na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa na drogach i kamer samochodowych znajdziecie w innych artykułach Auto-Kamery.pl.

Wideorejestrator FineVu z Auto-Kamery.pl
Wideorejestrator FineVu z Auto-Kamery.pl

Wybierając odpowiednią kamerę samochodową do swojego auta warto zwrócić uwagę na urządzenia firmy FineVu, które zdążyły ugruntować sobie pozycję na wielu europejskich rynkach. Koreański producent od lat tworzy wysokiej jakości urządzenia, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo na drodze, ale również wyposażone są w szereg przydatnych funkcji – nie zaburzając jednak podstawowej proporcji i zasady: kamera samochodowa ma służyć przede wszystkim do rejestracji obrazu.

W Auto-Kamery.pl mamy aktualnie  w ofercie cztery modele kamer FineVu, które oferujemy wraz z usługą profesjonalnego montażu na terenie całej Polski. Jeśli szukasz samej kamery, również zapraszamy – Nasi Specjaliści doradzą Ci, co warto wybrać.

Kamera samochodowa FineVu – jakość nagrania
skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Przeczytaj więcej naszych artykułów:

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wypełnij ten formularz, nasz konsultant skonstatuje się z Tobą i pomoże w doborze najlepszego wideorejestratora do Twoich potrzeb.