Na rynku obecnych jest bardzo wiele kamer samochodowych – poczynając od najtańszych rozwiązań z dość ograniczoną funkcjonalnością do drogich, profesjonalnych kamer z całą masą dodatkowych opcji, przeznaczonych dla profesjonalnych, zawodowych kierowców. Przygotowaliśmy zatem mały artykuł zatytułowany „Kamery samochodowe ranking 2022”, który stanowi przegląd najpopularniejszych tego typu urządzeń na polskim rynku.
Kamery samochodowe ranking 2022 – po co nam wideorejestrator?
Rosnąca popularność kamer samochodowych to bardzo pozytywny trend, bowiem urządzenia te istotnie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Sama świadomość tego, że ktoś mógłby nagrać nasze nieodpowiedzialne zachowanie, może skutecznie odwieść nas od lekkomyślności na drodze. Nagranie z kamery samochodowej to również idealny oręż w dochodzeniu swoich praw przed organami ścigania.
Warto więc, aby nagranie rejestrowane przez kamerę było możliwie jak najlepszej jakości. Obecnie produkowane urządzenia z wyższej półki wyposażone są w doskonałe sensory optyczne, ale nie tylko. Oferują one również tryb parkingowy, kontrolę nad nieplanowanym opuszczeniem pasa ruchu, monitoring przeszkód na drodze i wiele więcej. Oto wideorejestratory, na które warto zwrócić uwagę, poszukując dobrego urządzenia w rozsądnej cenie.
Szukasz kamery samochodowej z montażem?
Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami
Kamery samochodowe ranking 2022 – Mio MiVue 886 4K
Kamera Mio MiVue 886 4K to jedno z niewielu urządzeń na rynku, które oferuje nagrywanie w natywnej rozdzielczości 4K. Kupując ten wideorejestrator, dodatkowo otrzymujemy ładowarkę podłączaną do gniazdka zapalniczki oraz uchwyt do mocowania na przedniej szybie samochodu – czyli absolutne minimum. Kamera MiVue 886 4K to całkiem spore urządzenie, a do tego ciężkie, co może być potencjalnie jego wadą, zwłaszcza w jeździe „po wertepach”.
Wideorejestrator MiVue 886 wyposażony jest duży i czytelny ekran, usytuowany na tylnej części obudowy. Z przodu znajdziemy serce wideorejestratora, czyli duży obiektyw z kątem widzenia wynoszącym 160 stopni. Jasność obiektywu to F1.7, co oznacza możliwość rejestrowania wyraźnego obrazu nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych, np. w podziemnym garażu, tunelu lub na słabo oświetlonej drodze w trakcie jazdy po zmroku.
Urządzenie posiada również całą gamę dodatkowych funkcjonalności, takich jak antena GPS, WiFi oraz Bluetooth. Warto również wspomnieć tu o obecności aktywnego trybu parkingowego, systemu ostrzegającego o fotoradarach oraz o odcinkowym pomiarze prędkości.
Kamery samochodowe ranking 2022 – Mikavi PQ7 4CH
To urządzenie stanowi swego rodzaju ewenement na rynku, bowiem Mikavi PQ7 4CH to tak naprawdę aż cztery kamery! Jeśli chcemy nagrywać to, co dzieje się z przodu i z tyłu auta, ale również w środku i po bokach, to powinniśmy zastanowić się nad zakupem tego sprzętu. Kamery te nagrywają rzecz jasna w rozdzielczości FullHD, a jakość nagrań jest zadowalająca nawet w warunkach słabego oświetlenia, np. w nocy.
Kolejną kwestią, która wyróżnia Mikavi PQ7 4CH na tle konkurencji jest obecność potrójnego, 24-godzinnego trybu parkingowego. Jest to możliwe oczywiście ze względu na zwiększoną liczbę kanałów. Producent zapewne przewidział, że powielenie kamer może powodować problemy z zasilaniem, dlatego do zestawu dołączył przewód ACC, który umożliwia podpięcie systemu np. do powerbanka. Wideorejestrator ma też wbudowany GPS, który pozwala dodać do filmów dane o lokalizacji danego nagrania oraz prędkości pojazdu w danym momencie. Na pokładzie jest też 3-calowy wyświetlacz IPS LCD HD, wygodne przyciski i slot na kartę microSD do 512 GB, a w opakowaniu znajdziemy długie przewody ułatwiające montaż.
Kamery samochodowe ranking 2022 – VANTRUE N4 3CH
Kolejne urządzenie w naszym zestawieniu, które w zestawie ma aż 3 kamery: przednią, tylną i monitorującą wnętrze pojazdu. Dwie z kamer mieszczą się rzecz jasna w jednym urządzeniu, umieszczanym na przedniej szybie, natomiast kamera monitorująca sytuację za samochodem montowana jest na szybie tylnej.
Producent urządzenia przekonuje, że to kamera klasy Premium i faktycznie, pierwsze wrażenie jest bardzo dobre. Sprzęt jakością wykonania i swoim ciężarem przywołuje raczej miłe skojarzenia, dalekie od tego, z czym kojarzą się tanie, chińskie wideorejestratory. Z tyłu obudowy rzuca się w oczy przede wszystkim dość wyraźny ekran o przekątnej 2,45 cala – jego jakość w zupełności wystarcza, aby swobodnie przeglądać nagrania. Warto wspomnieć, że producent urządzenia nie wyposażył go w funkcję sterowania głosowego – obsługa odbywa się wyłącznie przy pomocy przycisków.
Vantrue N4 3CH wyposażona jest rzecz jasna w tryb parkingowy, który może działać na dwa sposoby. W trybie pasywnym kamera wyłącza się po kilku minutach od zatrzymania, a obudzić ją może dopiero wstrząs. W trybie aktywnym kamera po podobnym czasie przestaje nagrywać, ale pozostaje włączona i wraca do „pracy” po tym, jak wykryje wstrząs lub ruch, rejestrowany przez obiektyw przedni lub wewnętrzny.
Przednia kamera może nagrywać w maksymalnej rozdzielczości 2560×1440 z prędkością klatkową 30 fps i zapewnia przyzwoitą jakość obrazu. Na nagraniach zwykle nie ma problemów z dostrzeżeniem tablic rejestracyjnych zarówno w deszczu nocą, jak też podczas zmierzchu i ostrego słońca. Kamera tylna oferuje nieco gorszą jakość, ale nadal powinna być wystarczająca. Nagranie z dnia jest czytelne bardziej niż wiele filmików z przednich kamerek, widocznych w kompilacjach na YouTube.
Kamery samochodowe ranking 2022 – VIOFO T130 3CH
Wideorejstrator Viofo T130 3CH to kolejne urządzenie w rankingu, które de facto posiada więcej niż jedną kamerę – dokładnie trzy. Takie zestawienie umożliwia rzecz jasna monitoring tego, co dzieje się z przodu auta, z tyłu, ale również w środku. Warto wspomnieć, że główna, przednia kamera, ma kąt widzenia aż 165 stopni! Bez problemu możemy nagrać nie tylko to, co dzieje się z przodu pojazdu, ale również w okolicach bocznych drzwi.
Ciekawą funkcjonalnością kamery Viofo T130 3CH jest również oświetlanie wnętrza samochodu niewidzialnym światłem podczerwonym. Wewnętrzna kamera zatem dosłownie widzi w ciemności. Ciekawostką jest również fakt, że prezentowane urządzenie nie jest wyposażone w żaden wyświetlacz – dzięki temu kamera ma naprawdę małe rozmiary i bez problemu mieści się za przednim lusterkiem. Kamera samochodowa ma bardzo rozbudowany tryb parkingowy, wbudowany GPS do zapisu lokalizacji i (opcjonalnie) prędkości, a także Wi-Fi, a nawet Bluetooth do podłączenia opcjonalnego przycisku. Można go przykleić w samochodzie, w zasięgu ręki i użyć do szybkiego, wygodnego zabezpieczania nagrań, bez konieczności sięgania do kamery.
Kamery samochodowe ranking 2022 – FineVu GX300
Ostatnie urządzenie w naszym zestawieniu to kamera koreańskiego lidera rynku kamer samochodowych, czyli FineVu GX300. Tak samo jak poprzednik w zestawieniu, FineVu GX300 pozbawiony jest wbudowanego wyświetlacza – to również istotnie wpłynęło na wymiary urządzenia, które zamontowane w okolicach przedniej szyby, nie rzuca się w oczy i nie odwraca wzroku kierowcy od drogi. FineVu GX300 została wyposażona w dwie kamery o rozdzielczości 2.5K Quad HD i Full HD (przednia z najwyższej klasy sensorem optycznym Sony Starvis 5 Mpx z HDR). Posiada wbudowany moduł GPS, Wi-Fi, informator o fotoradarach i kamerach kontroli drogowej, systemy wspomagania jazdy ADAS, asystenta ustawiania kąta pochylenia kamery oraz innowacyjną technologię zapisu „Format Free”, która nie wymaga okresowego formatowania karty pamięci.
Nagrywany film jest buforowany, przez co na nagraniach widać nie tylko moment incydentu, ale również to co działo się 10 sekund przed i po nim. Model GX300 ma także profesjonalny tryb parkingowy z układami ochrony akumulatora pojazdu przed rozładowaniem, także w pojazdach z napędem hybrydowym, oraz wiele innych przydatnych funkcji.
Kamery FineVu produkowane są przez jedną z największych firm z branży Automotive IT, z siedzibą w Korei Południowej. Warto zaznaczyć, że firma posiada swoje własne fabryki, a proces produkcji jest w całości ograniczony do jednej marki.
Kamery samochodowe ranking 2022 – co wybrać?
Każda z wymienionych wyżej kamer samochodowych to najwyższa półka na rynku i tak naprawdę od naszych potrzeb zależy, na który zestaw powinniśmy się zdecydować. Pamiętajmy o tym, że większa liczba urządzeń generuje również konieczność połączenia kablowego między nimi – to również należy mieć na uwadze, planując zakup. Poza tym, trzeba zwrócić uwagę na możliwość podłączenia do zewnętrznego źródła prądu – kamery samochodowe mają co prawda coraz lepsze baterie i tryby oszczędzające energię, jednak możliwość podłączenia powerbanku zawsze się przyda.
W Auto-Kamery.pl oferujemy doradztwo w zakresie kamer samochodowych oraz profesjonalny montaż. Aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach, skontaktuj się z naszymi specjalistami.
Szukasz kamery samochodowej z montażem?
Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami