Nagranie z wideorejestratora jako dowód w sądzie – co trzeba wiedzieć?

Wideorejestrator, kamera samochodowa, rejestrator jazdy

Nagranie z wideorejestratora jako dowód w sądzie? Jeżdżąc po polskich drogach, bardzo często mamy do czynienia z niebezpiecznymi sytuacjami. Jesteśmy świadkami wykroczeń czy przestępstw, a czasami również sami bierzemy w nich bierny udział. W głowach wielu z nas pojawia się wówczas myśl: „gdybym tylko miał na pokładzie kamerę samochodową, to ułatwiłoby całą sprawę…”. Najwięcej szczęścia mają ci, którzy o montażu tego urządzenia pomyśleli zawczasu. Wówczas jednak pojawia się pytanie: jak przekazać nagranie z wideorejestratora organom ścigania? Wyjaśniamy, jak zrobić to poprawnie.

Nagranie z wideorejestratora jako dowód w sądzie – samo nagranie to za mało

Zanim przekażemy nagranie do odpowiednich służb ważne jest, abyśmy sami upewnili się, że nie popełniliśmy żadnego wykroczenia. W takim przypadku funkcjonariusz analizujący nagranie może zdecydować się ukarać zarówno osobę na filmie, jak i osobę, która nagrywała.

skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Jednak samo nagranie to niewystarczający dowód, aby osoba, która naruszyła przepisy, mogła zostać ukarana. Osoba, która była świadkiem wydarzenia i przeprowadziła nagranie, zostaje wezwana przez policję do złożenia zeznań po przekazaniu materiału wideo. To oznacza, że powinna podać informacje o zdarzeniu, takie jak data, godzina i miejsce jego wystąpienia. Na szczęście, nie musi ona udać się do komendy policji, która znajduje się w miejscu zdarzenia. Wystarczy, że zgłosi się do najbliższego komisariatu. Jeśli jednak nie zakończy się na mandacie, obie strony – kierujący, którego „wyczyny” zarejestrowała kamera oraz właściciel nagrania – muszą udać się do sądu. I to właściwego dla miejsca wykroczenia.

Nagranie z wideorejestratora jako dowód w sądzie – kiedy sąd zajmie się nagraniem?

Generalnie rzecz biorąc, wszystko zwykle udaje się załatwić polubownie. Jednak w niektórych przypadkach sprawą musi zająć się sąd. Dzieje się tak wtedy, kiedy kierowca uwieczniony na nagraniu nie przyznaje się do winy. Dodatkowo, w przypadku odwołania się od wyroku lub gdy dany czyn nie stanowi jedynie wykroczenia lecz przestępstwo, sytuacja wygląda podobnie. Do roku 2018 wykroczenia uwiecznione na materiale wideo były rozpatrywane jedynie w sądzie.

Nagranie z wideorejestratora samochodowego - kamera Blackvue DR770X-2CH LTE
Nagranie z wideorejestratora samochodowego – kamera Blackvue DR770X-2CH LTE

W obecnych czasach policja ma 60 dni na wystawienie mandatu. Ten okres jest liczony od momentu ustalenia sprawcy. Dawniej to 90 dni, licząc od dokonania wykroczenia. Jeśli jednak postępowanie przekroczy 60 dni, automatycznie przechodzi ono do rozpatrzenia przez sąd. Kiedy sprawa trafia na wokandę, osoba widoczna na nagraniu może otrzymać dostęp do informacji dotyczących osoby, która nagrała materiał. Jednocześnie autor nagrania może być wezwany na świadka. W takim przypadku oskarżony ma prawo poznać nazwisko i adres osoby, która zgłosiła go na policję. Jednak istnieje pewien wyjątek – jest możliwość wcześniejszego zabezpieczenia swoich danych osobowych.

Nagranie z wideorejestratora jako dowód w sądzie – gdzie można zgłosić nagranie pirata?

Poza osobistym przekazaniem nagrania organom ścigania, istnieje jeszcze możliwość wysłania materiału wideo drogą elektroniczną. Plik należy przesłać w formacie MPEG4 lub AVI. Należy też przedstawić szczegóły zdarzenia, takie jak jego data, godzina i miejsce, a także dane dotyczące pojazdu popełniającego wykroczenie (numer rejestracyjny, marka), jeśli nie są widoczne i dane osoby zgłaszającej. Należy pamiętać, że nagranie nie może być w żaden sposób modyfikowane! Oto adresy email, na które można zgłaszać zarejestrowane wykroczenia drogowe:

Nagranie z wideorejestratora jako dowód w sądzie – jak przekazać nagranie?

Można to zrobić osobiście (na przykład dostarczając kartę pamięci) lub przesłać na jeden z wyżej wymienionych adresów. Wystarczy w wiadomości załączyć link lub plik z filmem.

Ważne jest również, aby podać następujące informacje:

  • Data, godzina i dokładne miejsce zdarzenia (nazwa miejscowości, ulica, numer drogi).
  • Szczegóły pojazdu (numer rejestracyjny, marka, model).
  • Dane osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu).
Nagranie z wideorejestratora samochodowego - kamera Thinkware U3000 2CH
Nagranie z wideorejestratora samochodowego – kamera Thinkware U3000 2CH

Nagranie z wideorejestratora jako dowód w sądzie – co dalej dzieje się z nagraniem?

Jeśli przekażemy nagranie stróżom prawa, procedura zwykle wygląda następująco:

  • Weryfikacja nagrania – policjanci oceniają film pod kątem złamania przepisów. Jeśli rzeczywiście do tego doszło, sprawa trafia do jednostki policji, na terenie której wykonano nagranie.
  • Wezwanie osoby uwiecznionej na filmie – policjanci na postawie danych pojazdu ustalają, kto był kierowcą. Następnie dostaje on wezwanie na przesłuchanie, które odbywa się na terenie komendy, znajdującej się w okolicy jego miejsca zamieszkania.
  • Ukaranie sprawcy wykroczenia – osoba nagrana może zostać ukarana mandatem lub wezwana do sądu. Dzieje się tak, gdy wykroczenie jest poważniejsze lub odmówiła ona przyjęcia mandatu.

Trzeba pamiętać, że choć wszystko wydaje się proste, przejście przez całą procedurę może kosztować sporo czasu i stresu. W szczególności, jeśli sprawa będzie miała swój finał w sądzie.

Nagranie z wideorejestratora samochodowego – jaki wideorejestrator wybrać?

W dzisiejszych czasach wideorejestrator staje się powoli koniecznym elementem wyposażenia samochodu. Nagranie z kamery samochodowej może być dowodem w rozwiązaniu wielu, przykrych zdarzeń drogowych, które mogą spotkać dosłownie każdego z nas.

W ocenie Ekspertów, najskuteczniejszą metodą ochrony auta na parkingu jest kamera samochodowa wyposażona w aktywny tryb parkingowy. Szczególnym uznaniem cieszą się urządzenia rejestrujące ciągły o obniżonej jakości, czyli tzw. low-bitrate. W dalszym ciągu jednak jakość obrazu jest zadowalająca, a brak przerw w nagraniu (w przeciwieństwo np. do filmu poklatkowego) nie pozostawia wątpliwości co do okoliczności zdarzenia, które kamera zarejestrowała.

Nagranie z wideorejestratora samochodowego - powerbank iVolt Mini
Nagranie z wideorejestratora samochodowego – powerbank iVolt Mini

W Auto-Kamery.pl oferujemy wysokiej jakości kamery samochodowe z trybem parkingowym renomowanych producentów, np. FineVu, Thinkware, BlackVue. W ofercie mamy również profesjonalny montaż oraz nowoczesne powerbanki przeznaczone do wyżej wymienionych rejestratorów. Poza wysoką jakością rejestrowanego obrazu oraz trybem parkingowym, kamery producentów znajdujących się w ofercie wyposażone są w inne, bardzo przydatne rozwiązania. Jednym z nich jest np. innowacyjny system zapisu danych, oszczędzający miejsce na karcie pamięci.

Nagranie z wideorejestratora samochodowego – montaż kamery w Mercedes GLC
skontaktuj się

Szukasz kamery samochodowej z montażem?

Skontaktuj się z Naszymi Specjalistami

Przeczytaj więcej naszych artykułów:

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Wypełnij ten formularz, nasz konsultant skonstatuje się z Tobą i pomoże w doborze najlepszego wideorejestratora do Twoich potrzeb.

Odezwiemy się do Ciebie w 1 godzinę.